Laryngolodzy - O co najczęściej pytamy laryngologów

MEDserwis.pl > Laryngolodzy >O co najczęściej pytamy laryngologów

O co najczęściej pytamy laryngologów

Dwa miesiące temu byłam leczona na ostre zapalenie ucha środkowego. Po dwóch tygodniach od zakończenia kuracji z ucha zaczęła mi się sączyć ropa. Pobolewa mnie głowa. Co mam robić?
Ostre zapalenie ucha środkowego to jedna z najczęstszych chorób laryngologicznych. Nie należy jej bagatelizować. Nie wyleczone do końca ostre zapalenia ucha może przejść w stan przewlekły, w wyniku którego może dojść do zniszczenia delikatnych struktur jamy bębenkowej. Charakterystyczną cechą źle wyleczonej choroby jest występowanie wycieków z ucha środkowego. Należy wtedy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty otolaryngologa, który wykona u Pani badanie słuchu oraz badanie otoskopowe, wyciek z ucha pobierze do badania bakteriologicznego, tzw. wymaz. Dzięki temu ustali rodzaj bakterii i dobierze antybiotyk. Po zakończonej kuracji antybiotykowej należy zgłosić się na wizytę kontrolną.

Czy dziecku choremu na zapaleni ucha powinno się robić ciepłe okłady? Słyszałam, że to łagodzi ból, ale że ciepły okład wzmaga namnażanie się bakterii. Jaka jest prawda?
W przypadku zapalenie ucha inaczej przebiega leczenie, gdy problem jest związany z uchem wewnętrznym, środkowym, czy zewnętrznym. W przypadku najczęściej występującego zapalenia ucha środkowego poza stosowanymi lekami przeciwzapalnymi lub też często koniecznymi antybiotykami dobrym pomysłem jest też stosowanie ciepłych okładów na bolące ucho. Jednak właściwe leczenie zawsze należy dobierać indywidualnie. Konieczna jest też diagnostyka otolaryngologiczna.

Mam przebitą błonę bębenkową, która się nie zrosła. Czy jest przeciwskazanie wyjazdów w góry i podróży samolotem?
W przypadku małych perforacji błony bębenkowej nie ma przeciwskazań do wyjazdów w góry, a także do podróży samolotem. Należy jedynie unikać kontaktu z wodą, zwłaszcza nurkowania i chodzenia na basen. W przypadku kiedy odczuwalny jest ból ucha, występują wycieki, zawroty głowy i szumy uszne konieczna jest konsultacja specjalisty laryngologa.

Dwa lata temu przeszłam zapalenie ucha środkowego. Brałam zalecone leki, aż do czasu ustąpienia bólu. Teraz gorzej słyszę, mam wrażenie, jakbym miała wodę w uchu. Czy można coś na to poradzić?
Bez wykonania podstawowego badania laryngologicznego trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną dolegliwości. Z opisu mogę sądzić, że doszło u Pani do zablokowania trąbek słuchowych. Konsekwencją tego zjawiska jest zbieranie się wydzieliny w uchu środkowym, pełności w uchu oraz obecności we wnętrzu ucha wody. Rozwiązaniem tego problemu jest spowodowanie udrożnienia trąbki słuchowej, po wcześniejszej diagnostyce mikroskopowej ucha.

Moja córka od 6 roku życia nosi aparat słuchowy. Obecnie ma 21 lat, studiuje. Jest jej trudno, bo podczas zajęć nie wszystko słyszy ( ma 70 proc. Utraty słuchu ). Czy można jej jakoś pomóc?

Im szybciej zdamy sobie sprawę, że mamy problem ze słuchem, tym szybciej można powstrzymać pogarszanie słuchu, nosić aparat słuchowy i czerpać z niego korzyści. Konieczne jest fachowe badanie słuchu. Pozwala ono określić próg słyszenia, tj. poziom, na którym dany pacjent zaczyna słyszeć dźwięki o różnej częstotliwości. Polega ono zwykle na potwierdzeniu słyszalności dźwięku, często poprzez naciśnięcie przycisku w momencie, gdy sygnał jest słyszalny. Podstawowe badanie słuchu trwa około 10 minut, Jest bezbolesne.
Coraz częściej spotykamy się niestety z uszkodzeniem słuchu u młodych ludzi. Jednak leczenie jest zazwyczaj bardzo trudne i wymaga indywidualnego podejścia.
Opracowano na podstawie danych zebranych przez:
Centrum Medyczne MML Sp.z.o.o
ul. Bagno 2, wejście E lok. 3, Warszawa
(22) 406-54-22, (22) 403 44 41, 692 98 80 98



zobacz więcej

 

Aktualności

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl